Iwona Janicka. Opinie - nie tylko moim zdaniem

Fundusze unijne na żłobki a obietnice wyborcze

Iwona Janicka

· FunduszeUE,KPO,2024 WYBORY

Tak sobie przeglądam propozycje i plany wyborcze aktualnych wójtów i burmistrzów ubiegających się o kolejną kadencję i mam pewną wątpliwość. Otóż, wielu obiecuje, że pozyska pieniądze z fundusze UE w ramach Programu Maluch+ ... i tak się zastanawiam czy aktualni włodarze złożyli wniosek w ramach naborów w ubiegłym roku?

To żadna złośliwość z mojej strony, ale prośba o mniej manipulacji w polityce lokalnej, to jak ona się kończy mieliśmy przykład 15 października. Ludzie powiedzieli STOP.

Co do Programu Maluch+, to zgodnie z przyjętym planem już “rozdysponowano” całą alokację z KPO, jak i z Polityki Spójności z Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego na lata 2021-2027 (FERS). Wnioski trzeba było i można złożyć jeszcze w późniejszym terminie (obowiązują tzw. rundy), ale w praktyce jest to tzw. algorytm w przeliczeniu NA KAŻDĄ GMINĘ w Polsce (link do pliku załączam u dołu wpisu), więc co stało na przeszkodzie, aby o to dofinansowanie wystąpić już w ubiegłym roku? Rozumiem nowych kandydatów/kandydatki na ten urząd, którzy dopiero będą mieć szansę powalczyć o te środki, ale obecni zarządzający mieli wszystkie możliwości, aby o te fundusze wystąpić.

Proste sprawdzam, które możecie zastosować to zapytać aktualnie urzędujących o to czy Wasz wójt/burmistrz złożył wniosek o dofinansowanie na utworzenie miejsc opieki nad dziećmi do lat 3 już w 2023 roku, które wg algorytmu Waszej gminie się po prostu należą.

Więcej o naborze:

broken image